Wataha – Nie dorżniecie nas!

Informacje, wiadomości i fakty.

Antoni Skulbaszewski – polonofob, oficer NKWD, kat narodu polskiego
Historia

Antoni Skulbaszewski – polonofob, oficer NKWD, kat narodu polskiego

Antoni Skulbaszewski – polonofob, oficer NKWD, kat narodu polskiego

Antoni Skulbaszewski urodził się w 1915 r. w Peregonowce na Ukrainie. Był synem Dionizego i Marii z Nackiewiczów. Skulbaszewski był zagorzałym komunistą. W Armii Czerwonej służył od 1935 r. W 1937 r. ukończył szkołę oficerską NKWD w Kijowie. Uczestniczył w agresji ZSRR na Finlandię. Brał udział w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.

Agent NKWD został oddelegowany do tworzącego się na wschodzie Wojska Polskiego podległemu w całości Stalinowi. W LWP był oficerem śledczym, prokuratorem, a następnie naczelnym prokuratorem wojskowym. Wierność komunizmowi zaprowadziła go nam szczyt kariery, został bowiem zastępcą szefa Głównego Zarządu Informacji MON.

Na fali odwilży po śmierci Stalina raport Komisji Mazura zobrazował jego zbrodnie. Skulbaszewski osobiście kierował śledztwem w sprawie Stanisława Tatara. Sam również torturował partyzantów, wymuszając zeznania biciem i terrorem psychicznym. Wobec Stanisława Mossora zastosował wyjątkowo brutalne śledztwo. Skulbaszewski był wyjątkowo skuteczny, podległy mu sąd orzekł ponad 20 wyroków śmierci.

Pełen artykuł można przeczytać pod adresem: Antoni Skulbaszewski – polonofob, oficer NKWD, kat narodu polskiego

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other