Wataha – Nie dorżniecie nas!

Informacje, wiadomości i fakty.

Prof. Jacek Czaputowicz nowym szefem MSZ.
Polska

Prof. Jacek Czaputowicz nowym szefem MSZ.

Prof. Jacek Czaputowicz nowym szefem MSZ.

Samuel Pereira podał informację, jakoby nowym szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych miał zostać profesor Jacek Czaputowicz, dotychczasowy podsekretarz stanu w tymże ministerstwie.

Jeszcze godzinę wcześniej Fakt upierał się przy innej obsadzie tego stanowiska:

Notka z Wikipedii:

Ukończył w 1986 studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. W 1997 na podstawie pracy pt. System bezpieczeństwa europejskiego po zakończeniu zimnej wojny uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Na podstawie rozprawy Teorie stosunków międzynarodowych. Krytyka i systematyzacja otrzymał w 2008 stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W 2016 otrzymał tytuł profesora nauk społecznych. Absolwent podyplomowych studiów na uczelniach zagranicznych (m.in. na Uniwersytecie Oksfordzkim).

Od lat 70. współpracował z opozycją demokratyczną, działał w „Solidarności” oraz Ruchu „Wolność i Pokój”. Wcześniej współpracował z Komitetem Obrony Robotników. W okresie stanu wojennego został internowany na okres ponad 11 miesięcy.

W latach 90. rozpoczął pracę w administracji publicznej. Pełnił funkcję dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Polityki Zagranicznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Był zastępcą przewodniczącego Rady Służby Publicznej oraz Rady Administracyjnej Europejskiego Instytutu Administracji Publicznej w Maastricht.

Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim, Collegium Civitas, w SGH i WSB-NLU. Obejmował stanowiska redaktora naczelnego w kwartalnikach „Polska w Europie”, „Służbie Cywilnej” oraz „The Polish Yearbook of the Civil Service”. 22 kwietnia 2008 powołano go na stanowisko dyrektora Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, funkcję tę pełnił do 15 października 2012. Od lipca 2007 do marca 2009 był członkiem Rady Służby Publicznej przy Prezesie Rady Ministrów. W 2014 został członkiem rady programowej partii Prawo i Sprawiedliwość. 15 września 2017 premier Beata Szydło powołała go na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

W 2007 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[4], a w 2017 Krzyżem Wolności i Solidarności[5]. Należy do Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other